Rusya’dan arabulucuk Türkiye’den Suriye mesajı! İşte Erdoğan-Putin görüşmesinin şifreleri

Halk TV’de Remziye Demirkol’un sunduğu Kırmızı Çizgi programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Astana’daki görüşmesi yorumlandı.

Görüşmenin ardından Erdoğan, Suriye’de çözüm işbirliğine hazırız derken Kremlim’nden Türkiye’nin Ukrayna’daki savaş için ‘arabuluculuğunu’ kabul etmeyecekleri açıklaması geldi.

Kırmızı Çizgi’ye konuk olan Gazeteci Barçın Yinanç her iki taraftan gelen mesajları yorumladı.

Yinanç, Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin doğal olarak limoni seyrettiğini ifade etti. Yinanç, Batılı devletlerin Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırımların delinmemesi için Türkiye’yi sıkıştırdığını, Moskova’nın da buna karşılık ‘Suriye kartını’ oynadığını dile getirdi.

Yinanç, Şam yönetiminin Suriye’den Türk güvenlik güçlerinin çekme kararını yumuşatacak tek gücün Rusya olduğunu vurguladı.

“FRANKESTEİN’A DÖNDÜRDÜĞÜMÜZ SİLAHLI MİLİTANLAR VAR”

Türkiye’nin Şam yönetiminde muhalif güçlerle uzlaşma içerisinde gitmesi istediğini belirten Yinanç, “Biz Türkiye’den baktığımızda Suriye’deki asıl güvenlik meselesinin PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin faaliyetleri, Suriye’de küçük Kürt devletciği kurma olarak görüyoruz. İktidar kamuoyuna böyle gösteriyor. Aslına bakarsanız elimizde bir nevi Frankenstein’a döndürdüğümüz silahlı militan gruplar var. Türkiye Beşar Esadı devirme adına bir takım grupları silahlandırdı. Belki başta cihatçı değllerdi ama bir noktada radikalleşti.

“ESAD HEPSİNİ TERÖRİST OLARAK GÖRÜYOR”

Esad işbirliği için tüm terör örgütlerine karşı tutum istiyor. Esad’ın gözündeki terör örgütleri, Türkiye’nin koruması altındaki silahlı cihatçı gruplar artı Suriye Milli Ordusu. Esad bunları terörist olarak görüyor. Esad bunlar benim sorunum değil senin sorunun diyor. Türkiye de sen bir sivil savaş yaptın bunlar mugalifler sen de anlaşmalısın diyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x