Gücünün farkında ol

SERAY ŞAHİNLER- Londra’da yaşayan psikolog Özden Bayraktar Annibali, yaklaşık 20 yıldır danışanlarından dinlediği deneyimlerde yola çıkarak “Umudun Rengi Mavi” diyor… Bayraktar’ın hem günlüğü, hem terapilerde dinlediği hayat hikâyelerinden yola çıkarak hazırladığı kitabı Doğan Novus tarafından yayımlandı.  

Terapi herkes için

Geçtiğimiz hafta buluştuğumuz Özden Bayraktar Annibali, hem kendi serüvenini hem kitabın hikâyesini anlattı. Kişisel gelişim ve psikoloji raflarındaki terapist kitaplarına özgün bir katkı niteliğindeki yayın, zorlukla yaşayan ruhlar için umudun çok da uzak olmadığını fısıldıyor. Eşinden psikolojik şiddet gören kadınlar, travmatikta çocukluklar, kendini suçlamaktan vazgeçmeyenler, tacize uğrayanlar, farklı kişilik bozukluğu yaşayan kişiler… Birçok vakayla karşılaşmış Bayraktar. 24 yıllık meslek yaşamı boyunca aklından “Terapi herkes içindir” cümlesini ise hiç çıkarmamış. Yaşadıklarını paylaşarak “Duygu durumu, mesleği, toplumsal statüsü ne olursa olsun herkesin terapiye gereksinim duyduğunu daima aklımda tuttum. Bu kitap, hem Londra’da yaşayan Özden’in hayali bir günlüğü, hem de yıllar içinde, seanslarda danışanlarımla edindiğim çeşitli deneyimleri harmanladığım bir not defteri” diyor yazar. Kitabında özellikle ümit aşılamak istediğini belirterek “Hayatımızda zorlukların yanında, bu zorluklardan sonra elde edilen güzellikler, yenilikler de var. Aktardığım hikâyelerin çoğunda danışanlar güçlerinin farkına varıp kendilerine yeni bir hayat yaratıyor. Mücadeleden sonra oluşan donanımlı, ruhsal durum diyebiliriz. Umudun rengi ise her zaman mavi… Bu rengin pek çok duyguyu içinde barındırdığını düşünüyorum. Huzur, dinginlik, ümit, ferahlık, evrenle bir bütün olma, yalnız olmadığımız hissi… Bunların hepsini mavide bulabiliriz” diyor.

Sanat en güzel ifade biçimi

Ruhumuzun en iyi şekilde sanatsal yollarla ifade edilebileceğini söyleyen Özden Bayraktar Annibali’nin psikoloji literatüründen ve sanat dünyasından seçtiği referanslar da kitaba ayrı bir boyut katıyor; başka şeylerden beslenmenin önemine inanlar için keyifli bir okuma vadediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x